Sivilcilerden kurtulmak için 9 tavsiye

Sivilceye iyi gelen doğal maskeler

İşte an ve an suda doğum fotoğrafları

Tayland’da filleri rahatsız ettiği için onlardan özür dileyen adam

Evde cilt beyazlatma ve parlatma nasıl yapılır?

Cilt bakımı, Güzellik Eki 27, 2015

Donuk ve kara cilt, fazla güneş ışığına maruz kalma, çevresel kirlilik, hastalık durumu, kuru cilt, stres, kozmetik ürünlerin yanlış veya fazla kullanımı vb. gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Pek çok insan kozmetik mağazalarından aldıkları cilt beyazlatma kremleri ve losyonloru ile bu problemi aşabileceğini düşünüyor. Ancak bu tarz ürünler cildinizde kalıcı hasara yol açabilecek zararlı kimyasallar içermektedir. Çoğu zaman ise fiyatları yüksektir.

Cilt beyazlatma kompleksinizi doğal cilt beyazlama metodlarını kullanarak hem paradan hem de zamandan tasarruf edeceğiniz şekilde aşabilirsiniz.

Doğal cilt beyazlatmanın 7 yolu

 • Yoğurt
  Yoğurt, içerisinde cilde iyi gelen besin maddelerine sahip, süt ürünüdür. Ayrıca içerisinde beyazlatma özelliğine sahip laktik asidi barındırır. Aşağıdaki yoğurt ile cilt beyazlatma tarifi tüm cilt tipleri için uygundur:
  yogurt-maskesi-kadinrazzi-1
  Tarif– Yoğurt maskesini cildinize hafifçe yedirin. Birkaç dakika bekletin ve ardından çeşme suyu ile durulayın. Bunu günlük olarak yapabilirsiniz.
  – Alternatif olarak, bir ölçek yoğurt ve yarım ölçek balı karıştırıp yüz ve boyun bölgenize sürebilirsiniz. 10-15 dakika kurumaya bırakın ve ardından bol su ile durulayın.  Bu maske cilt tonunu açar.
  – Ayrıca resimli anlatımdaki gibi evde limon suyu, yulaf ezmesi ve yoğurt ile cilt maskenizi hazırlayabilirsiniz. Bu maske cildi besler ve nemli tutar.

 

 • Portakal
  Cildi besleyen bileşenlerden en önemlisi C vitaminidir. Bu vitaminin en çok bulunduğu meyvelerden biri ise portakal. Ayrıca portakallar cilt tonunu partlatma ve açma özelliğine sahip.
  Yapılan bir araştırma düzenli taze portakal suyu tüketmenin cildi taze tuttuğu ve beslediğini ortaya koymuştur. Cilt beyazlatmak için portakallar iki farklı yol ile kullanılabilir.yogurt-maskesi-kadinrazzi-2Tarif– İki ölçek portakal suyu ve bir tutam zerdeçalı karıştırın. Yatmadan önce yüzünüze ve boynunuza yatağa girmeden uygulayın. Ayrıca bu portakal maskesini el ve ayaklarınız için de uygulayabilir. 20 ila 30 dakika kadar bekleyin ve durulayın. Günlük yapabilirsiniz.- Kurumuş portakal kabuklarını öğütün. Yoğurt ile karıştırın. Cildinizde 15-20 dakika kalacak şekilde bekletin. Bol suyla durulayın. Ciltteki nokta ve izleri temizler, parlak olmasını sağlar.  Haftada 1 veya 2 kez uygulayın. Daha fazlasını denemeyin.

 

 • Nohut Unu
  Nohut tozu(unu) cilt beyazlatmayı arzulayanların tercih edebileceği zengin bileşenlere sahip bir gıda. İçerisinde çeşitli besleyici madde barındıran nohut unu cildi sağlıklı tutar. Aşağıdaki tarifi iki günde bir cildinize uygulayın. Bu karışım ciltteki yağı atar ve cildin nem dengesini korur.
  yogurt-maskesi-kadinrazzi-3
  Tarif
  – Bir miktar nohut unu ile gül suyunu karıştırın.
  Yüzünüze, elinize ve bacaklarınıza uygulayabilirsiniz.
  Maske kuruyana kadar bekletin.
  Normal sıcaklıktaki su ile durulayın.

 

 • Bal
  Bal cilt beyazlatma konusunda uzmandır. Ayrıca nem dengesini sağlama görevi görür. Kuru ciltlerde koyu ve matlaşmış ten hakim olduğundan aşağıdaki bal maskesi ile daha parlak ve açık bir cilde sahip olmanız mümkün.
  yogurt-maskesi-kadinrazzi-5
  Tarif– Sade balı yüzünüze uygulayın. 5-6 dakika bekletin ve çeşme suyuyla durulayın. Bu basit tarif ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Teninizi daha parlak ve taze kılar. Günde 1 kez yapabilirsiniz.
  – Bir yemek kaşığı bal, limon suyu, süt ve yarım yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Cildinize hafifçe uygulayın. 10-15 dakika cilde nüfuz etmesi için bekletin. Soğuk suyla durulayın. 2 günde 1 uygulayabilirsiniz.

 

 • Limon
  Asidik yapıya sahip olan limon, doğal cilt beyazlatma ve barındırdığı yüksek orandaki C vitamini ile yeni hücre gelişimini hızlandırma özelliklerine sahiptir. Ayrıca limonda bulunan antioksidanlar cilde yararlıdır.
  yogurt-maskesi-kadinrazzi-4Tarif
  – 3 yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı zerdaçalı karıştırın. Cildinize uygulayın. Yarım saat bekleyin. Suyla durulayın. Günlük olarak uygulanabilir.
  – Bir yemek kaşığı limon suyu, süt ve bal karışımını da yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 – 20 dakika bekletin. Durulayın. Günaşırı uygulayabilirsiniz.

 

 • Salatalık Salatalık cildi besler ve parlak cilt tonuna sahip olmanızı sağlar. Tüm cilt tipleri için uygundur.
  yogurt-maskesi-kadinrazzi-6
  Tarif– Birer yemek kaşığı salatalık suyu ve limon suyunu karıştırın. Yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika, kuruyuncaya dek bekletin. Suyla durulayın. Günlük uygulanabilir.

 

 • Aloe Vera JelAloe vera hiperpigmentasyonu azaltır ve cildin orijinal tonunu düzenler. Hiperpigmentasyon cildin mat görünmesine yol açan temel sebepler arasında yer alır. Ayrıca Aloe vera yeni hücre oluşumuna katkıda bulunur, hasarlı bölgeyi onarır ve ten rengini açar.
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

dilara bilgiç Haz 21, 2018

cok guzel bilgiler tavsiye ederim.