GoPro ile arabada canlı doğum videosu

100 Yıllık Güzellik (Brezilya)

Evdeki eski ampüllerden yapabileceğiniz 19 harika kendin yap projesi

Evde cilt beyazlatma ve parlatma nasıl yapılır?

Sivilce neden çıkar, kurtulmanın yolları nelerdir?

Cilt bakımı, Güzellik Haz 28, 2015

sivilce-neden-çıkar

Sivilceler sadece ergenlik döneminde değil hayatımızın her evresinde kadınların en büyük cilt problemlerinden bir tanesi. Temizlemesi oldukça güç olan sivilceleri makyaj ile de kapatmak çok zor. Bu yüzden bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtuluruz, sivilcelere bitkisel çözümler, hangi yiyecekler sivilce yapar ve diğer sivilce problemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

Sivilceler neden çıkar?

Vücudumuzda sivilce çıkması gayet doğal bir durumdur. Cilt yağlarımızın fazla üretilmesi, hormonlarımızdaki bazı değişiklikler ve ölü cilt hücrelerimizin dökülmesi sivilce çıkmasına sebep olan faktörlerdir. Ancak sivilcelerin en fazla çıktığı dönemler değişkenlik gösterebilir ve sivilcelerin artışını engellemek bazı yöntemlerle mümkündür.

Ergenlik dönemi: Sivilcelerin çıkmasına sebep olan bir çok etken var. Bunun başlıca nedeni hormonların aşırı artışıdır. Ortalama kızlarda 15 – 20 yaşları arasında görülen ergenlik sivilceleri daha çok alın bölgesinde görülür. Cildin alt bölgesinde bulunan Sebum yağı hormonlara bağlı olarak en fazla ergenlik döneminde artış gösterir ve bu durum cilt üzerinde sivilce oluşmasını sağlar. Ergenlik sivilcesi neden oluşur ve ergenlik sivilcesinden kurtulma yolları bizlere yöneltilen soruların başında gelir. Ancak ne yazık ki hormon üretimi en fazla bu dönemde olduğu için sivilcelerden kesin olarak kurtulma durumu söz konusu değildir.

Beslenme: Beslenme alışkanlıklarımızda yağ hücrelerimizin fazla üretilmesine sebep olabilir. Öcellikle sivilce çıkmasına sebep olan yiyecekler şunlardır diye sınıflandırmak çok doğru olmaz ama beslenme uzmanlarının uzak durmamızı önerdiği bazı yiyeceklerden bahsedebiliriz. Hamburger, tost, salam ve sosis gibi fast food ürünleri sadece sivilce için değil hayatımızın her evresinde uzak durmamız yiyeceklerden. Ancak şaşırtıcı olarak sivilcelerden kurtulmamız için süt içmek, çikolata yemek, dondurma yemek de sivilce çıkmasına sebep olduğu sıkça karşımıza çıkıyor. Neler yersek sivilce çıkar diye düşünmeden aslında vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmemiz gerekir çünkü sivilce kısa süreli bir rahatsızlıktır ama süt gibi bazı besinlere hayatımız boyunca ihtiyaç duyarız.

Stres: Stres sivilce çıkmasına neden olur mu konusuna gelecek olursak. Aslında stresin sivilce çıkmasına sebep olduğu söylenemez. Strese bağlı olarak sivilce çıkmıyor olsa da diğer etkenlerle birleştiğinde artmasına sebep olabilir. Çünkü stres vücudun işleyişi sırasında hali hazırda meydana gelen durumları kötü yönde destekleyebilir.

Sivilce-Olusumu

Sivilceler hakkın dikkat etmemiz gereken diğer konular. 

Kullandığımız bir çok makyaj malzemesi de sivilcelerin çıkmasında büyük rol oynar. Özellikle ağda ve güneş kremleri doğru kullanılmadığında cilt yüzeyine zarar verir. Adet dönemi, hamilelik dönemi ve doğum kontrol hapları da cildimizde sivilce çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda kask, gözlük gibi bazı eşyaların yanlış kullanımı sonucu sivilce çıkar. Ve en önemlisi vitamin eksikliği bir sivilce nedenidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.