Korsan’ın 2 yıllık serüveni

Kedi Gözü Makyajı nasıl yapılır? (Sürme çekme)

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 22 İpucu

Babalara bebek emanet etmemek için 20 neden

Sivilceler hakkında doğru bilinen 5 yanlış

Cilt bakımı, Güzellik Kas 2, 2015

Sivilceyle ilgili internet ortamında çok sayıda yazı bulunuyor ancak bunların neredeyse yarısı yanlış bilgiler içermekte. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu çözümleyebilmek için sağlıklı araştırmalar yapmamız ve cildimiz için en iyi ve en doğru tedaviyi uygulamamız gerekiyor. Bu makalede sivilceler hakkında doğru bilinen 5 yanlışı listeledik. Umuyoruz ki bu efsaneleri dikkate alarak evde uygulayacağınız maske, bakım ve çeşitli yöntemler ile en iyi sivilceleri yok etme çözümüne kavuşursunuz.

 • Sivilce oluşumu cildin kirli olmasından kaynaklanır:

  Sivilcenin ortaya çıkma sebebi kir, hijyenden uzaklık, yüz yıkamamak ve buna benzer şeylerle alakalı değildir. Katı sabun veya kimyasallar ile yüz ovalama ya da temizleme cildinizdeki problemi daha da doruğa çıkarabilir. Ayrıca sivilcelerin daha da kötüleşmesine yol açabilir. Eğer sağlıklı bir başlangıç yapmak istiyorsanız cildi kurutan ürünleri kullanmayı bırakın. Çünkü cildimiz kuruluğu telafi edebilmek için kuru cilt için daha fazla yağ salgılayacaktır. Basit temizlik ürünlerinin ölü dereyi ve aşırı yağlanmayı önlemek için kullanılması doğru olabilir ancak sivilce için faydalı olduğu söylenemez.

 • Yağlı yiyecekler ve çikolata sivilceyi tetikler: 

  Yağlı yiyecek veya çikolatanın sivilce oluşumunu üzerindeki etkisi yok denecek kadardır. Bazı süt ürünleri ve karbonhidratlar kan şekerini ve akne oluşumunu tetikleyebilir, ancak bu durumun sürekli sivilce çıkardığı, en çok sivilcenin bu ürünler yüzünden çıktığını söylemek doğru değil.

 • Stres sivilce oluşumuna yol açar:

  Teorik olarak, stres hormonları etkileyebilir ve sonucunda sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Ancak gündelik yaşamda hemen hepimiz stresin birer esiriyiz. Yüksek tempoda, sonucunu beklemenin kaygılandırıcı olabileceği vs. işleri, durumları düşünüyoruz. O halde herkesin yüzünde sivilce olması gerekmez miydi? Stres sivilce çıkmasındaki temel sebeplerden biri değildir. Aşırı stresli olduğunuz durumlarda yalnızca ufak bir tetikleyicidir.
 • Nemlendirici kullanmadığın için sivilcen var:

  Cilt gözeneklerini tıkamayan nemlendirici kullanın. Doğru nemlendiriciyi tercih etmeniz ciltteki dengenin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Güneş ışığı veya bronzlaşma sivilce sorununu çözer

  Kısa dönemli bronzlaşma hatta güneş hafif güneş yanığı gözle görülür derecede sivilceleri temizleyecektir. Ancak uzun dönemde bu yapılan bir çözüm olamaz. Aksine yalnızca kırmızı noktalar gizlenecek, cildinizde aşırı derecede kuruma olacak hatta cildiniz zarar bile görecek.

Siz de sivilcelerle ilgili çoğu insanın doğru zannettiği ancak gerçeklik değeri taşımayan mitleri yorum panelinde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.