Makyajın cinsiyet üzerindeki gücü

Aldatmayacaksın!

Diş plağı ve tartar nedir, nasıl temizlenir?

Türk Kahvesi nedir, nasıl yapılır?

Sivilcilerden kurtulmak için 9 tavsiye

Sivilce içinde irin bulunan ucu kapalı küçük deri parçacıkları olarak tanımlanabilir. Özellikle 15-20 yaş arası bireylerde görülen sivilceler büyük problem yaratmakta ve kişiyi psikolojik açıdan etkilemektedir. Ancak sivilce tedavisi hakkında büyük bir geçmişe sahip olduğumuzdan, bu şeytanlardan hem ilaç hem de bitkisel tedavisiyle kurtulabiliyoruz. Bu yazımızda size önereceğimiz tedavi yöntemlerini evde kendi başınıza yüzünüze veya sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.

1- Cilt ve yüz temizliği konusunda hassas olalım

“Sivilceler nasıl yok edilir?” sorusuna ilişkin en etkili çözümlerden biri de cildimizin temizliğidir. Çünkü ne kadar temiz bir deriye sahip olursak, vücudumuzdaki yağ ve kirleri atabilmemiz bir o kadar kolay olacaktır. Sivilce oluşması, cilt gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklanır. Eğer hergün yüzümüzü 3-4 defa bol su ile durularsak uzun vadede tertemiz bir yüze sahip olabiliriz. Bunun yanında cildimizi besleyen ve gençleştiren bitkisel kremleri de tercih edebiliriz.

yuz-yikama-washing-face-kadinrazzi

2- Meyveler, sebzeler

Taze sebze ve meyve tüketmeniz durumunda sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkün. İçerisinde bulunan vitamin ve minareller sayesinde cildinizi güçlendirin ve canlılık kazandırın.

meyve-sebze-kadinrazzi

3- Karbonat

Sivilcelerden hızlı kurtulmanın yollarından biri de karbonattır. Bir tatlı kaşığı karbonat ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırın ve bu karışımı sorunlu bölgeye 1 dakika boyunca yavaşça, ovalamadan uygulayın. Hemen ardından yüzünüzü bol su ile durulayın. Daha detaylı bilgi almak için Karbonat Maskesi konumuza göz atabilirsiniz.

karbonat-cilt-maske-sivilce

4- Kabartma tozu maskesi

Sivilce ve lekelerden çabuk kurtulmak istiyorsanız kabartma tozu maskesini de deneyebilirsiniz. 2 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize sürün ve 30 dakika kadar bekleyin. Ardından maskesiyi cildinizi ovarak çıkartın. Son olarak bol su ile yüzünüzü durulayın. İltihaplı cildi kurutan kabartma tozu maskesi sayesinde sivilcelerden hemen kurtulabilirsiniz. Bu kürü haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

karbonat-cilt-sivilce

5- Gül suyu

Gül suyu da cildi temizleyen, sıkılaştıran ve canlılık kazandıran en etkili doğal tedavi yöntemlerinden biri. Gül suyunu pamuğa damlatın ve cildinize uygulayın. Gün içerisinde dilediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz. Tavsiyemiz; 5-6 kez. Sivilce ve lekelerin oluşumunda başrol oynayan akneyi yok eden ve cildi temizleyen gül suyu, sivilcelerden kolayca kurtulmak için uygulayacağınız metot olabilir.

gul-suyu-mask-kadinrazzi

6- Yumurta

Vücüdun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin bir kısmına sahip olan yumurtanın cildimiz üzerinde önemli etkileri olduğu açıktır. Sivilce oluşumunun önüne geçen ve yüzdeki sivilcelerin daha çabuk iyileşmesini sağlayan yumurta akı maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. Yumurta akı ve 2 çay kaşığı taze limon suyunu karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü bol suyla durulayın ve cildinizi mikroplardan arındırın. Göz ve dudak dışında maskeyi tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü bol suyla durulayın.

yumurta-aki-kadinrazzi

7- Bal

Hücre yıkımının önüne geçen bal, sivilcelerden kurtulmak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için tercih edilebilir. Aknelerin oluşumunu önlemek için balı cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizin aşırı yağlı olduğunu düşünüyorsanız balın içerisine bir iki damla taze limon suyu ilave edebilirsiniz.

bal-sivilce-leke-akne-nasil-gecer-evde-cozum-2

8- Stres

Stresin sivilce oluşumunda önemli bir etkiye sahip olduğunu bildiğinizi düşünüyoruz ancak yine de tekrarlamak istedik. Stresten uzak durun, zaten tek canınız var, kendinize kötülük etmeyin. 😛

stres-akne-kadinrazzi

9- Limon

Akne kurutucu olarak geçen limonu sivilce tedavisinde kullanabilirsiniz. Ancak cilt kuruluğuna ve hassasiyete yol açabileceğinden, uygulama sonrasında cildinizi nemlendiricilerle besleyin.

limon-sivilce-nasil-gecer-kadinrazzi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.