Fotoğrafçılığın gerçek yüzünü gösteren 15 fotoğraf

Diş plağı ve tartar nedir, nasıl temizlenir?

Yüzlerce soluk tek bir videoda toplandı: NEFES (Kısa Film)

Bayanlar için göbek eritme teknikleri

Tecavüz, ucuz ve gaddar bir savaş silahıdır (Kongo/Savaş)

Gündem Eki 24, 2015

Afrika’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesinde patlak veren, yıllardan beri devam eden ve 2. Dünya Savaşı’nın ardından başlayan en korkunç savaş, 8 ülkeyi ve pek çok silahlı yapılanmaları içinde barındırıyor. Bu savaştaki en büyük silah ise tecavüz.

Kongo-savas-kadin-tecavuz-5

Panzi Hastanesi Doktor Denis Mukwege tarafından kuruldu ve bu sayede şimdiye dek 40 bin jinekolojik yararlanmanın tedavisi yapıldı. Tecavüzün ruh üzerinde yarattığı derinler yaraların iyileştirilmesi ise bir hayli uzun sürüyor. Bu sebeple Panzi, hastalara psikolojik terapi, geçici ikamet, danışma ve staj gibi olanaklar sunuyor. Bu sayede tecavüz mağduru kadınların hayatına sıfırdan, mutlulukla başlayabilmeleri adına tüm imkanlar sarf edilerek yardımcı olunuyor.

Kongo-savas-kadin-tecavuz-2

Dr Mukwege “Tecavüz, ucuz ve gaddar bir savaş silahıdır.”  diyor. B.M. tahmin ve verilerine göre Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda tecavüz suçlarının üçte biri Kongo askeri tarafından işleniyor ve bu sebeple Mukwege askerleri tam anlamıyla birer sapık, hasta , klinik vaka olarak görüyor.  Yalnızca 2014 yılında hastanenin cinsel şiddet üzerine gerçekleştirdiği projede yaklaşık 2500 kadın tedavi edildi. Tedavi altına alınanlardan %82’si ise 10 yaş altı kızlardı.

Kongo-savas-kadin-tecavuz-3

Güney Kivu Bölgesi, Bukavo şehrinde yetişen ve savaş ile yıllarca iç içe yaşamış doltor Mukwege şunları da aktarıyor: “Ben çocukken Pentakostal papazı olan babamla birlikte benim yaşlarımda hasta bir çocuğu ziyarete gitmiştik. İşte o zaman doktor olmak için ilham almıştım. Biz ayrılmadan babam çocuk için dua etti. Ben de ona neden bana verdiği gibi çocuğa da ilaç vermediğini sordum. O da doktor olmadığı için ihtiyacı olan herkese ilaç veremeyeceğini söyledi. İşte o gün, babama doktor olmak istediğimi söyledim. Böylece dua etmenin yanı sıra insanları iyileştirebilir ve onlara ilaç sağlayabilirdim.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.