Yüzümüzdeki sivilce ve lekeler nasıl temizlenir? (Evde çözüm)

Sivilceye iyi gelen doğal maskeler

Sivilceleri yok etmek için öneriler

Fotoğrafçılığın gerçek yüzünü gösteren 15 fotoğraf

Yüzümüzdeki sivilce ve lekeler nasıl temizlenir? (Evde çözüm)

Sivilce ve lekeler, akne deri hastalığından kaynaklanmakla beraber bizim için son derece rahatsız bir tablo oluşturmaktadır. Yağ bezlerinin dışarı atıldığı kanalların tıkanması sonucu oluşan siyah nokta ve sivilceler hemen her insanda moral bozukluğuna yol açmakta ve kişiyi yeni arayışlara sürüklemektedir.

Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer, lekeleri gidermek için neler yapmalıyız, ne iyi gelir evde sivilce, siyah nokta ve diğer cilt lekeleri için nasıl bir bitkisel formül üretebiliriz, sivilceleri nasıl yok edebiliriz? İşte tüm bu soruların yanıtı…

1- Krem

A) Glikolik ve salisilik

İçerisinde glikolik ve salisilik asit bulunan kremler cildin yıpranmış üst tabakasını soyar ve cildin yenilenmesini sağlar. Yani yüzünüzdeki ölü deriyi atmak, siyah nokta ve yağ bezelerinden kurtulmak için doktorunuza danışarak cildinize uygun glikolik ve salisilik asitli kremi temin edebilirsiniz.

B) Kortizon

Kortizon, böbrek üstünde bulunan iltihap önleyici bir hormondur. Eğer cildinizdeki iltihap ve tahriş olan bölümleri yok etmek istiyorsanız doktorunuza danışarak cilde uygun kortizonlu krem kullanabilirsiniz.
Not: Aşırı kortizon alımı obezite ve kemik erimesi hastalıklarına yol açabilmektedir.

2- Elma Sirkesi

Elma sirkesinin vücudumuzdaki kirleri eritme özelliği vardır. Derimizin Ph değerine yakın olan elma sirkesi ph dengesi sağladığı gibi cildimizdeki artıkları, ölü deriyi ve lekeleri temizler. Elma sirkesini cildinize uygulamadan önce dikkatli olun. Sirkeyi suyla karıştırıp yoğunluk derecesini azaltın ve cildinizdeki sorunlu bölgelere uygulayın.

elma-sirkesi-cilt-kadinrazzi-sivilce

3- Limon Suyu

Limon suyu bileşeni itibariyle beyazlatıcı etkiye sahip olup, yüzdeki sivilcelerin ve yağ bezlerinin hızlı bir şekilde kurumasını sağlar. Ancak cildi kuru tutmak normal değildir. Limonu cildinize uygulamak için su ve limon damlasını eşit olacak şekilde pamuğa damlatın. Akne ve lekelerin olduğu alanlara uygulayın. 10-15 dakika cilde işlemesini bekleyin ve yüzünüzü bol suyla durulayın.

limon-sivilce-nasil-gecer-kadinrazzi

4- Bal

Bal, sivilce yüzünden oluşan kırmızılıkları azaltmaya yarar. Cildi reforme eder ve iltihabın önüne geçer. Dilerseniz bal-limon karışımını da deneyebilirsiniz. Limonun kurutucu, balın ise nemlendirici özelliğe sahip olmasından dolayı cildinize iyi gelecektir. Tabii 10-15 dakika sonrasında yüzünüzü bol suyla yıkmanız durumunda.

bal-sivilce-leke-akne-nasil-gecer-evde-cozum

 5- Buz

Buz iltihabı dindirmeyi ve yüzünüzdeki kızarıklıkları azaltmayı sağlar. Su-yeşilçay karışımını dondurup kumaşın içerisinde deriye uygulamanız da sivilce ve lekelerden kurtulmanız için bir çözüm olabilir. İltihaplanmayı yavaşlatan buz ve kurutan yeşilçayın birlikteliğinden cildiniz nasibini alabilir.

buz-sivilce-ne-iyi-gelir-kadinrazzi

6- Karbonat

Karbonat, neredeyse elma sirkesine benzer özelliğe sahiptir.

  • 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı suyu karıştırın.
  • Sorunlu bölgeye 2 dakika boyunca yedirin.
  • Hemen ardından yüzünüzü yıkayın.
  • Daha fazla bilgi için Karbonat Maskesi konumuza göz atın.

soda-cilt-karbonat-nasil-iyilesir-gecer-kadinrazzi

7-  Marul

Cildinizdeki leke ve izlerken kurtulmak için marul maskesini uygulayabilirsiniz. 5 yaprak marulu suda kaynatın. Suyu soğumaya bırakın ve yüzünüzü bu suyun tamamıyla yüz yıkar şekilde temizleyin. Marul maskesini cildinize haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

marul-kadinrazzi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.